אם אתם סובלים מתסמונת התעלה הקרפלית, סביר שאתם חווים כאבים עזים בכף היד או בשתי הידיים, ואולי אף פגיעה משמעותית ביכולת להשתמש בכף היד. במקרים כאלה, חלק מהאופציות הטיפוליות כוללות משככי כאבים ובמידה והכאב חוזר אפילו ניתוח.

הרפואה הסינית מציעה טיפול שמרני, אפקטיבי, לא ניתוחי, בטוח , ללא תקופת התאוששות וללא תלות בתרופות. הכירו את הדרך הסינית לטפל בבעיה.

קרפל טאנל סינדרום: החזירו את השליטה לידיים שלכם

מנהרת שורש כף היד, הנקראת גם התעלה הקרפלית, נמצאת באזור שורש כף היד, ודרכה עוברים מבנים הכוללים עצבים וגידים שונים. אחד מאותם עצבים הוא העצב המדיאני, שעובר בזרוע עד כף היד דרך התעלה הקרפלית. העצב המדיאני אחראי לתנועה ולתחושה בכפות הידיים.

היצרות התעלה הקרפלית עלולה לגרום ללחץ על אותו עצב ולתחושת כאב עזה. תחושת נימול, יכולים לכלול חוסר תחושה בכף היד, ואפילו חולשה עד כדי קושי להחזיק בדברים.

מהם הגורמים להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית?

לא תמיד ניתן להצביע על גורם ספציפי אחד להיצרות התעלה ולהתפתחות תסמונת מנהרת שורש כף היד, אך ידוע שהתסמונת נפוצה יותר בקרב אנשים העוסקים בעבודה רפטטיבית או פיזית. בעיקר עובדים המרבים להשתמש במקלדת כמו הייטקיסטים, קלדניות, סופרים ומקצועות מחשב נוספים נמצאים בסיכון גבוה יותר. לא סתם אחד השמות הנרדפים לתסמונת הינו: "תסמונת הקלדניות". סיבות נוספות כגון פגיעה עצבית, בצקת, פגיעה בזרימת דם באזור העצב,פגיעה באלסטיות העצב כתוצאה מהתעבות או הצטלקות של הרקמה (פיברוסיס) וסכרת יכולים ליצור את הבעיה.

כמו כן ייתכן וקיים קשר בין התסמונת לבין דלקת פרקים, שבר באזור כף היד, הריון, תת פעילות של בלוטתהתריס והשמנה.

איך מאבחנים?

האבחנה (האנמנזה) מתחילה על סמך הסיפור שמספר המטופל ושאלות נלוות

נוסף על כך מספר בדיקות נפוצות:

1. מבחן טינל (Tinel) – הקשה על אזור התעלה הקרפלית ובדיקה האם בעקבות ההקשה מופיעים התסמינים.

2. מבחן פאלן (Phalen) – כיפוף שתי כפות הידיים זו נגד זו במשך כחצי דקה ובדיקה האם מופיעים התסמינים.

3. בדיקת Electromyography) EMG) – בדיקת הפעילות החשמלית של השריר – שמאפשרת לבדוק האם חלה פגיעה בהולכה העצבית בעצב המדיאני.

הרופא עשוי להפנות את המטופל לבדיקה של אורתופד (לרוב אורתופד מומחה לכף היד) כדי לאשש ולבחון את חומרת התסמונת ולהתאים את הטיפול  או התאמה לניתוח.

אי אפשר להקליד ככה – אז מה עושים?

בשלב התחלתי ההמלצה "הפשוטה" לרוב תיהיה מנוחה זמנית מעבודה, במידה והכאבים מופיעים במהלך העבודה, הנחיות ארגונומיות  לשימוש נכון בכף היד ולעבודה נכונה עם עכבר. גם סד תומך בכף היד לעיתים עשוי לעזור, ובמקביל המלצה לעשות קומפרסים קרים.

אופציה נוספת מתקדמת יותר היא טיפול תרופתי- במקרים של כאבים עזים וממושכים, ינתנו משככי כאבים נוגדי דלקת (NSAIDS) כמו נורופן ואף הזרקה מקומית של סטרואידים לתוך התעלה הקרפלית.

כאשר שיטות הטיפול האחרות אינן עובדות, במקרה של כאבים קשים ביותר  או התפתחות חולשה בכף היד , ייתכן ויומלץ על אופציה ניתוחית לטיפול בתסמונת. מטרת הניתוח היא לשחרר את הלחץ על העצב המדיאני ועל הגידים בקרפל טאנל.

הטיפולים עשויים לסייע ולפתור את הבעיה, אך לא תמיד. במקרים רבים, הכאב המקומי יכול להיות מוחמר מגורמים נוספים הכוללים מוקדים נוספים מלבד שורש כף היד, (לדוגמה במצבים כגון Double Crush Syndrome-Nerve Injury) או גורמי אורחות חיים, במצבים כאלו התסמונת בסבירות גבוהה תחזור לאחר זמן (גם לאחר ניתוח) ולפעמים אפילו תתפתח גם ביד השניה.

התוצאות של טיפול מקומי או אפילו ניתוח עלולות להיות מאכזבות במידה ולא מטפלים בכל מקורות הדחיסה.

ולכן אם נשארים סימפטומים לאחר מנוחה או לאחר טיפול מקומי זוהי אינדיקציה לחפש עוד מוקד של דחיסה ועוד מקור לבעיה, במידה ואפשר עוד לפני אופציה ניתוחית.

הגישה הטיפולית של הרפואה הסינית שואפת למצוא את שורש הבעיה ונמנעת מלהפריד באבחנה את שורש כף היד משאר הגוף .


  • שלום,
    הגעתי לטיפול במכון מדלידר בעקבות כאבים בידיים (תסמונת התעלה הקרפלית).
    לאחר כמה חודשים של טיפול פיזיותרפיה, שבהם השיפור בכאבים היה איטי, הגעתי לטיפול בעזרת דיקור אצל עידן.
    למרות שאני לא אוהב את תחושת הדיקור…

    אשר קרים. מהנדס תוכנה

טיפול טבעי בתסמונת התעלה הקרפלית

ישנה חשיבות גדולה מאוד בנקיטת גישת טיפול שלא רק מתייחסת מקומית על התעלה כמקור יחיד לבעיה אלא הסתכלות אבחנתית רחבה הכוללת אבחון כל המסלול העצבי ממקור צווארי ומטה.

במהלך האבחון ננסה לאתר גורמים מכנים, פיזיולוגים ואורחות חיים (נפוצים) שעלולים להפריע להחלמה מלאה במטרה להבין איך לפתור את שורש הבעיה, במידה והבעיה לא מחלימה ונשארים

טיפול בעזרת דיקור הוא כלי עוצמתי שיכול להפחית את התהליך הדלקתי ולשחרר את הלחץ המכני שמופעל על העצב בתוך התעלה וגורם לכאב, נימול או חולשה בכפות הידיים. הדיקור מהווה אלטרנטיבה בטוחה, ללא תופעות הלוואי של תרופות והסיכון שקיים בניתוחים. שילוב של צמחי מרפא נוגדי דלקת, במקרה הצורך, משמשים כטיפול תומך בדיקור, ומסייעים לגוף בתהליך הריפוי ולהאבק בדלקת.

כחלק מהגישה ההוליסטית, הטיפול יתרכז גם באורח החיים של המטופלים. האבחון הראשוני מאפשר  להבין כיצד אורח החיים של המטופל משפיע על התסמונת, מה בסביבת העבודה ובדרך העבודה שלהם מצריך שינוי.

עידן לוי הוא מטפל ברפואה סינית, מדריך יציבה וכושר בכיר העוסק בטיפול בכאב כרוני, פציעות אורתופדיות ובעיות תפקודיות באמצעות דיקור, שיקום תנועה ואורח חיים מתקן. הוא בוגר המגמה לרפואה סינית בקמפוס ברושים – אוניברסיטת תל אביב. השלים מסלול סטאז' קליני במרכז הרפואי אסף הרופא ובוגר לימודי המשך בתחום טיפול בנשים בהריון ולידה.

חזרה לתפקו תקין ולבריאות מלאה בשילוב שיפור כלל איכות החיים.

רגע לפני שאתם מחליטים ללכת לניתוח, או להשתמש בתרופות , צרו קשר והתחילו טיפול טבעי ובטוח לחלוטין, שיחזיר לכם את השליטה בכפות הידיים שלכם.

תסמונת התעלה הקרפלית: גישת טיפול אפקטיבית ללא תרופות וללא ניתוח
4.9 (98.7%) 92 vote[s]

יש לך שאלה?

השאר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם

פנייתך התקבלה
נחזור אליך בהקדם!