מתקשים להניע את הצוואר מצד לצד? כואב לכם כשאתם מכופפים את הראש מעלה ומטה? ישנם גורמים רבים לצוואר תפוס, אולם חשוב מכך, ישנם פתרונות טבעיים מקלים ומיטיבים, שיאתרו את הגורם לצוואר התפוס ויתנו מענה מיטבי לטווח הקצר והארוך.

מה מאפיין צוואר תפוס?

לרוב תהיה תחושה של כאב באזור הצוואר, שעלול להקרין גם לכתפיים ולעתים לגרום לכאבי ראש.

הצוואר התפוס גורם לכאב, הגבלה בטווח תנועה ולעיתים אפילו גורם לראש לנטות לכיוונים שונים, למשל, האוזן נוטה לכיוון הכתף, הסנטר נוטה כלפי מעלה או מטה, או הסנטר נוטה לכיוון הכתף (במקרים מסוימים אפילו לא נבחין בכך במבט ראשוני).

לעתים הצוואר התפוס מונע את היכולת לסובב את הראש מצד לצד או להטות אותה מעלה, מטה ואחורה.

לתחושות אלו יכולות להתלוות תחושות כאב, בחילות, סחרחורת וכאבי ראש.

מה גורם לצוואר להתפס?

צוואר תפוס, או נוקשות בצוואר, יכולים להגרם ממספר גורמים, חלקם בזמן פעולות יומיומיות ועד למצבים מורכבים יותר:

 • כיפוף הצוואר בתנוחה לא נכונה: למשל, כשישנים בצורה מוגבהת על מספר כריות, או שכיבה על כרית גבוהה מדי/שטוחה, שאינה תומכת בראש
 • שינה על הבטן, כאשר הצוואר מסובב או מכופף
 • ישיבה ממושכת ב"תנוחת חשיבה" (thinker’s pose), תנוחה בה המצח נשען על הזרוע.
 • יציבה לקויה
 • ישיבה ממושכת בחדר ממוזג: חשיפה ממושכת וישירה למזג אוויר קר, או אוויר מזגן קר, עלולה לגרום לצוואר להיות מסובב ונוטה לצד אחד.
 • תנוחה לקויה של הראש בזמן קריאה, צפייה בטלויזיה או עבודה מול מחשב
 • פעילות מאומצת שמפעילה את הזרועות ואת פלג הגוף העליון
 • מתח ולחץ: עלולים לגרום לעלייה בטונוס השרירים. מצב כזה לאורך זמן עלול לגרום לשרירים להתכווץ בצורה כרונית ולכאוב.
 • נפילה, מעידה או סיבוב חד של עמוד השדרה.

פציעות צוואריות שיכולות לגרום לצוואר תפוס

 • פציעות צליפת שוט (whiplash injury / acceleration-deceleration) בעקבות תאונת דרכים, חבטה בפעילות גופנית או נפילה.
 • פציעה ממקור של דיסק צווארי.
 • פציעות מקלעת הזרוע (Brachial plexus injuries- "stingers/burners)
 • תת – נקיעה של חולית הצוואר C1 (Atlas Subluxation Complex/ ASC)
 • פציעות שכרוכה בהן פגיעה ישירה בחלק האחורי של הראש
 • צוואר תפוס ו"עקום" (Torticollis / Wry Neck) – מצב כזה של תפיסות בצוואר בד"כ נתפס כמנגנון הגנה בתנוחה של כפיפה צידית (Side flexion/ כשהאוזן מתקרבת לכתף) גם קרוי טורטיקוליס (spazmodic torticollis הנפוץ מבינהם). המצב לרוב נגרם מתנועה חדה מהירה ולא מבוקרת או מתנוחת יציבה לא נכונה לאורך זמן, כאשר כל ניסיון להזיז את הצוואר גורם לכאב חזק. טורטיקוליס (Twisted neck) עלול להופיע גם עקב הטיית הראש בצורה לא תקינה לאורך זמן.

טיפול טבעי מותאם במדויק לכל מטופל ויכול לעזור רבות בשחרור צוואר תפוס

 

 • מקצועיותך, כשרונך ונועם הליכותיך הפכו אותך למטפל היקר שלנו ואנחנו ממליצים עליך בכל פה לחברינו.

  ד"ר יעל פוליטי, מומחית לרפואת עור
 • בתור רופאת משפחה אני מבלה שעות ארוכות מול המחשב……. לאחרי שסבלתי מכאבי צוואר חודשים ארוכים החלטתי לנסות טיפול ברפואה אלטרנטיבית….. כבר לאחר הטיפול הראשון הרגשתי הקלה רבה ……אני ממליצה בחום על עידן לוי לכל מי שסובל מכאבים כרוניים, כאבי שרירים ובעיות דומות.

  ד"ר גרישפון, רופאת משפחה
 • הגעתי אליך עם פריצה בשני דיסקים. לא הייתה לי אפשרות לשבת מול מחשב, לעמוד בהרצאה בכיתה ולתפקד בחיי היום יום. אתה הצלחת במקצועיות נדירה לטפל בי ולהחזיר אותי לפעילות מלאה.

  ד"ר אתי אורנן
 • אני ממליצה בחום להגיע לטיפול אצל עידן, הוא מקסים עם הרבה סבלנות והכי חשוב עוזר לגוף לרפא את עצמו

  עדי מנחם
 • מאז שאני זוכרת את עצמי סבלתי מכאבים בחוליות הצוואר ומבחילות, ככה חייתי. לפני חצי שנה החלטתי לטפל בכאבי הגב ובפגישת אבחון, סיפרתי גם על הבחילות…. ואז המליצו לי טיפול בדיקור. ככה הכרתי את עידן. פתאום אחרי כלום זמן, הבחילות נעלמו, יצאתי לטיולי בית ספר עם הילדים שלי וכלום! לפעמים יש הפתעות בחיים, וכנראה שעידן הוא אחת מהן, הגעתי בלי ציפיות וכל שבוע נדהמתי מהשינויים שהטיפול גרם עבורי.

  לאה קציר
 • כאשר גברו כאבי הגב במשך הזמן הגעתי לטיפולים אצל עידן…..סדרת הטיפולים הביאה להטבה משמעותית בכאבים, חזרה לפעילות יומית תקינה וגם שיפור בהיבט מנטאלי שהינו הורדת רמת הלחץ והעקה (סטרס) והענקת אופטימיות לשליטה בכאב ובהתנהלות ביום יום….. ממליצה בחום על המטפל עידן לוי ועל גישתו בטיפולי הדיקור הסיני.

  PHD ד"ר חן נגבה
 • אני סובלת מפריצת דיסק וכאבי גב כרוניים מזה מספר שנים. ניסיתי טיפולים שונים הן ברפואה הקונבנציונלית והן ברפואה המשלימה. לצערי אף אחד מטיפולים אלו לא שיפר את מצבי. הגעתי דרך המלצות לעידן לוי, ומאז אני אצלו. הוא היחיד שעזר לי. כאבי הגב, שהגבילו אותי מאוד, נעלמו כלא היו. משיחות רבות איתו לאורך הזמן עולה מטפל מקצועי מאוד, בעל נסיון, שלומד ומתמקצע כל הזמן. בנוסף, עידן איש מקסים עדין ונעים, המשרה אווירה רגועה ונעימה.שמחה להמליץ לכל הסובלים מבעיות גב. 

  ציפי MD

צרו קשר

איך מאבחנים?

לרוב האבחון יישען על תיאור הסימפטומים על ידי המטופל. ניתן להרגיש בבדיקה גופנית את מידת הנוקשות בצוואר ולראות את יכולת, או חוסר היכולת, של המטופל, להניע את הראש בחופשיות לצדדים, לפנים או לאחור.

מה עושים במקרה של צוואר תפוס? להקלה בטווח המיידי:

ניתן למרוח ג'ל ממשפחת משככי הכאבים, לחמם את המקום באמצעות כרית חימום או בקבוק חם, על מנת להרפות את השרירים ולהקל על הכאב.

מומלץ להמנע משינה על מספר כריות מאחר והן גורמות לראש להיות בתנוחה לא טבעית. ההמלצה הכללית היא להתאים את הכרית בהתאם למנח הצוואר בזמן השינה השאיפה היא לשיון על כרית קשיחה ודקה כל עוד היציבה שלך יכולה לאפשר את זה.

יציבה נכונה היא אקוטית במצבים של צוואר תפוס וחשוב להקפיד עליה. לפעמים היציבה היא הגורם הראשוני להתפתחות צוואר תפוס.

כמו כן, רצוי לבצע תרגילים שכוללים מתיחה של שרירי הצוואר ומשפרים את טווח התנועה. את התרגול יש לעבור בהנחיית והדרכת איש מקצוע, שיודע להרכיב תוכנית טיפול בהתאם למצב הצוואר.

טיפול טבעי בצוואר תפוס

שמי עידן לוי ואני מטפל ברפואה הסינית. במהלך השנים צברתי נסיון קליני נרחב בטיפול בבעיות כאב ובעיות צוואר בפרט , עם הכשרות שעברתי בארץ ובעולם התמחתי ושכללתי את יכולת הטיפול בבעיות מסוג זה. שיטות הטיפול מבוססות על הרפואה הסינית שמתמקדת בחיפוש אחר הגורמים שהובילו למצב, בנוסף לטיפול בסימפטום. משמעות הדבר היא שתוכנית הטיפול שאני בונה למטופלים, לאחר אבחון מקיף, מטפלת בכאב העכשווי במקביל לטיפול בגורם שהוביל לבעיה ומחזקת את הגוף כדי למנוע מצב דומה בעתיד.

הטיפול הוא אישי ומותאם במדויק לכל מטופל. הוא כולל דיקור סיני שיכולות ההקלה שלו וחיזוק הגוף הן משמעותיות ויעילות. כמו כן אני מדריך את המטופל כיצד לסגל אורח חיים המבוסס על יציבה נכונה ותרגילים לשיפור טווח התנועתיות של הצוואר, והמלצות לאורח חיים בריא יותר בשגרת היום. אופן הישיבה הנכון מול הטלויזיה או המחשב (ארגונומיה), תנוחות שינה נכונות ועוד. במידת הצורך יותאמו גם פורמולות טבעיות מצמחי מרפא להקלה והפגת מתחים ולחצים.

אני מזמין אתכם ליצור עמי קשר לקביעת פגישה בה יתבצע אבחון מקיף של המצב, ותורכב תוכנית טיפול המותאמת במדויק למצבכם, כדי לשפר את המצב ולחזור לשגרת חיים נעימה ונטולת כאבים.

צוואר תפוס – סימפטומים, גורמים וטיפול טבעי
5 (99.26%) 27 vote[s]

 

יש לך שאלה?

השאר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם

פנייתך התקבלה
נחזור אליך בהקדם!