חשים כאבים בלתי נסבלים בגב, עם הקרנה לאזורים אחרים בגוף? מתקשים לבצע פעולות שבשגרה? לפניכם מידע על פריצת דיסק, ועל ההבדלים בינה לבין בלט או בקע בדיסק.

כמעט כל אדם סובל, בשלב זה או אחר בחייו מכאבי גב. לכאבים אלו יש צורות ודרגות חומרה שונות ורבות, ומבין כאבי הגב בכלל, וכאבי גב תחתון בפרט, פריצת דיסק היא הידועה ביותר. לפניכם כל המידע על הסוגים השכיחים ביותר שגורמים לכאבים בגב, ועל ההבדלים ביניהם.

ראשית – מה זה דיסק?

לאורך עמוד השדרה מצויות חוליות. בין כל שתי חוליות מצוי דיסק שמורכב מטבעת חיצונית קשיחה וחזקה שמורכבת ממיליוני סיבים של סחוס (Annulus Fibrosis). בחלקה הפנימי של הטבעת נמצא גרעין רך וחצי נוזלי, דמוי ג'ל (Nucleus Pulposus), המבנה של הדיסק מאפשר ריכוך תנועה ומשמש כבולם זעזועים לחוליות עמוד השדרה.

תסמינים שכיחים לפריצת דיסק

הביטוי לפריצת דיסק שונה אצל לכל אדם, כאשר הכאב מושפע ממיקום הפריצה וחומרתה.

פריצת דיסק בגב – פריצת דיסק נפוצה היא פריצת דיסק בגב התחתון והתסמינים עלולים לכלול כאבים בגב, כאבים חדים שמקרינים לאזור הרגליים, מוגבלות בתנועה, זרמים באזור הגב והגפיים. הכאבים עלולים להחמיר במצבים של שיעול, צחוק, או במאמץ ביציאות.

פריצת דיסק צווארי – עלולה לגרום לכאבי ראש, סחרחורות, בחילות, כאבים בשרירי הידיים, חולשה בגפיים העליונות, ופגיעה ביציבה ובשיווי המשקל.

בלט דיסק

בלט דיסק נגרם כאשר החלק הפנימי (הדיסק) בולט החוצה כשהסיבים של הטבעת החיצונית עדיין שלמים.

כאשר החלק הפנימי הבולט של הדיסק לוחץ על שורש העצב ו/או מגרה אותו, הלחץ המקומי עלול להוביל לכאב וסימפטומים נוספים, מידת הלחץ ומיקום הלחץ על שורש העצב משפיע על תפקודו, על הסימפטומים ועל עוצמת הכאב.

מה מרגישים: כאב חד, הקרנת הכאב לכיוון הגפיים, נימול, צריבה, חולשה ו / או חוסר תחושה חלקי בגפיים.

מה יכול להוביל לבלט דיסק: יציבה לא נכונה, תנועה חדה ולא מבוקרת, עומס יתר, שרירי ליבה חלשים (בעיקר שרירי בטן), טכניקת הרמה לקויה.

בקע / פריצת דיסק

בקע דיסק ופריצת דיסק בעצם מתארים את אותו המצב. מצב זה קשה יותר מבלט, כאשר בקע ופריצת דיסק מתרחשים ישנה פגיעה של המעטפת הדיסק (Annulus Fibrosus) החיצונית ופריצה של הדיסק (Nucleus Pulposus).

סוג 1- בקע דיסק- פגיעה חלקית – קרע בסיבים הפנימיים של הטבעת החיצונית אך הסיבים החיצוניים של הטבעת שלמים.

סוג 2- פריצת דיסק– קרע של הסיבים הפנימיים והחיצוניים של הטבעת כשהקרע הוא מוחלט וכתוצאה מכך ישנו "זנב" של הנוזל שדולף החוצה, אשר יהפוך את המצב מבלט דיסק לפריצת דיסק. במקרה של בקע / פריצת דיסק הנזק לסיבי הדיסק חמור יותר מאשר בבלט דיסק. בנוסף הנוזל שנשפך החוצה יכול להוביל מלמצב של דלקת מקומית והחרפה משמעותית של הסימפטומים.

סוג 3- פריצה של חתיכה – בלי נוזל ("זנב") שנשפך מתוך הדיסק, מצב כזה יכול עם הזמן להשאב חזרה.

מה מרגישים: כאב מקומי חד או זרם, הקרנה של הכאבים לאזורי גוף נוספים, חולשה, נימול, צריבה (לעיתים כמו "חשמל") בגפיים, ובמקרים חמורים ישנן גם השפעות נוירולוגיות כמו כאבי ראש וחוסר שליטה על הסוגרים. מצב זה הוא נדיר ומוגדר כמצב חירום המחייב פינוי דחוף לבית חולים.

טיפול באמצעות רפואה סינית מסייע בהפחתת הכאב ובשיפור איכות החיים.

 • פגשתי מטפל שראייתו רחבה ובעל ידע עצום בתחומו, הוא מתבונן על המטופל כמכלול ובונה טיפול יעיל ותומך.
  היכולות שלו להתבונן על המטופל ולראות רבדים אחרים מלבד הכאב האקוטי שבעקבתו הגיע לטיפול זהו ייחודו.
  עידן תודה גדולה על המסירות בטיפול, המקצועיות, האמפתיה, והדרך…

  עדי פלד
 • הסברתי לו שאני ממש לא מאמין בכל העניין הזה של רפואה סינית….. אחרי שעה וחצי כבר עמדתי על הרגליים!
  מאז…אני עדיין לא מאמין…אבל זה לא קשור לאמונה…זה עובד

  MD דר' דני הדס, סגן מנהל הקרדיולוגית ילדים, בית חולים אסף הרופא
 • מקצועיותך, כשרונך ונועם הליכותיך הפכו אותך למטפל היקר שלנו ואנחנו ממליצים עליך בכל פה לחברינו.

  ד"ר יעל פוליטי, מומחית לרפואת עור
 • הגעתי אליך עם פריצה בשני דיסקים. לא הייתה לי אפשרות לשבת מול מחשב, לעמוד בהרצאה בכיתה ולתפקד בחיי היום יום. אתה הצלחת במקצועיות נדירה לטפל בי ולהחזיר אותי לפעילות מלאה.

  ד"ר אתי אורנן
 • אני ממליצה בחום להגיע לטיפול אצל עידן, הוא מקסים עם הרבה סבלנות והכי חשוב עוזר לגוף לרפא את עצמו

  עדי מנחם
 • העובדה שעידן בעל ידע רב בפיזיותרפיה וגם מומחה באקופונקטורה חשובה ביותר. הכאבים פחתו, התפקוד השתפר מאד ואני כבר הולכת ללא הליכון ואפילו ללא מקל הליכה.

  ק. שורץ
 • הגעתי לעידן בעקבות כאבים בגב התחתון ובעצם הזנב שנמשכו מספר חודשים והחמירו עם הזמן. כבר מהטיפול הראשון הרגשתי הקלה ואחרי מספר טיפולים הכאבים נעלמו כליל. היום אני מרגישה טוב מאוד ומקווה שלא אזדקק לטיפול נוסף אך במידה וכן אדע למי לפנות 🙂

  אלונה סטבנס, בת 29

צרו קשר

מה יכול לגרום לפריצת דיסק?

תנועה שגויה במהלך פעילות גופנית או הרמת משאות עם טכניקת הרמה לקויה, הרמת עודף משקל, יציבה לקויה, משקל עודף, הרגלי תזונה לקויים, תנוחות ישיבה שגויות לאורך זמן, שרירי ליבה חלשים (בעיקר שרירי בטן), חוסר בפעילות גופנית.

למה זה כואב כל כך?

שורשי העצבים ממוקמים מאחורי הדיסק (Spinal Nerve Root ו Cauda Equina), פריצה או בלט דיסק יכול לדחוס ולהשפיע על שורשי העצבים כאשר המיקום של הפריצה מהווה גורם משמעותי בבלחץ שמופעל על העצבים וכתוצאה מכך בחומרת הסימפטומים.

מיקומים נפוצים של פריצות דיסק

פריצת דיסק אחורית צידית – הנפוצה ביותר, תשפיע על שורש העצב של החוליה התחתונה (פריצה ב L4-L5 תשפיע על שורש עצב L5)

פריצת דיסק צידית – נקראת גם "פורמינלית" (Far Lateral) – תשפיע על שורש העצב של החוליה העליונה (פריצה ב L4-L5 תשפיע על עצב L4),

פריצת דיסק מרכזית (נדיר)– זהו מצב נדיר שבו הפריצה יכולה להוביל ללחץ על חוט השדרה, נקראת גם תופעת "זנב הסוס" (Cauda Equina), בפציעה זו עלול להתווסף לכאבי הגב גם סימפטומים של שלפוחית השתן ומערכת העיכול, איבוד שליטה על הסוגרים (עמעום של הפרינאום).

*במצב זה מומלץ לאשש עם בדיקת MRI ומומלץ ניתוח דחוף (תוך 48 שעות) כדי שיתאפשר לשקם תפקוד בצורה מיטבית.

כאמור, מצבים של בלט דיסק או בקע דיסק עלולים להוביל לפריצת דיסק.

האם פריצת דיסק תמיד כואבת?

התשובה היא לא. לעתים היא לא מורגשת, ולעתים מדובר במיחוש קטן בלבד ומכאן ניתן להבין שישנם גורמים נוספים שישפיעו על עצמת, משך וחומרת הכאב מלבד הפריצה.

חשוב לדעת שמצב של פריצת דיסק הוא בלתי הפיך. יחד עם הנאמר, כאשר זה כן כואב, ניתן לטפל במצב ובגורמים הנוספים לפריצה כדי להפחית את הכאבים, להעלים את הדלקת, במידה וישנה, לשחרר את השרירים, לחזק ולהגמיש אותם במידת הצורך, במטרה לחזור לתפקוד מלא וללא כאבים כך שהתנועתיות תהיה משוחררת יותר והכאבים מופחתים, למרות הפריצה ולעיתים רבות ללא צורך בניתוח!

טיפול טבעי בפריצת דיסק

טיפול טבעי בפריצת דיסק צווארי, או פריצת דיסק בגב, מבוסס על הרפואה הסינית, הנותנת מענה נרחב לבעיות כגון אלו. לפני הטיפול מתבצע אבחון מקיף ומעמיק כדי להבין את המצב ואת דרגת החומרה שלו.

טיפול ברפואה הסינית מתייחס למתן מענה מיידי לכאב ולדלקת, אם ישנה, וטיפול לטווח הארוך שעוסק בלימוד וסיגול הרגלי יציבה, תנועה, אכילה (במידת הצורך) ואורחות חיים נכונות.


תמונה 1

הנסיון המעשי שלי בטיפול בלט, בקע ופריצת דיסק הוא רב מאד ומבוסס על לימודים רלוונטיים והתנסות מעשית, בארץ ובחו"ל. אני מתמחה בשיטות טיפול אפקטיביות מהרפואה הסינית, שמביאים לשיפור ניכר באורחות החיים. הטיפולים מותאמים לכל מטופל בהתאם למצבו, יעילים, בטוחים, עם התייחסות לשורש הבעיה

הטיפול בקליניקה משלב דיקור סיני שהינו יעיל מאד במצבי דלקת וכאבים. הדיקור הסיני מטפל בבעיות גב, כרוניות, או נקודתיות ומטפל גם בכאבים עצביים וכאבי שרירים שנגרמים מבלט, בקע או פריצת דיסק.

תוכנית הטיפול בקליניקה, בנוסף לדיקור הסיני, כוללת תרגילים שמטרתם לשפר את היציבה והתנועתיות, סוטאי וטווינה. במקרה הצורך נרקחות גם פורמולות טבעיות מצמחי מרפא, שמותאמות אישית לכל מטופל.

צרו עמי קשר עוד היום לקביעת פגישה לאבחון מצבכם ולהתאמת תוכנית טיפול מותאמת אישית, שתסייע בהקלה ניכרת בכאב האקוטי ואף תעזור לכם להמנע מפריצות דיסק נוספות בעתיד.

 

פריצת דיסק, בלט דיסק ובקע דיסק – הסיבות, התסמינים ודרכי הטיפול
5 (99.64%) 56 vote[s]

יש לך שאלה?

השאר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם

פנייתך התקבלה
נחזור אליך בהקדם!