הכאבים בתחתית הגב והישבן מעבירים אתכם על דעתכם? לא מוצאים תנוחת ישיבה או שכיבה מבלי שיכאב? כאבים בעצם הזנב עלולים לשבש משמעותית את שגרת החיים ואיכותה. לצד הטיפולים הקונבנציונליים, ניתן לשפר משמעותית את איכות החיים עם טיפול טבעי מקל.

כמה מילים על עצם הזנב

עצם הזנב מורכבת משלוש עד חמש חוליות, נפרדות או מאוחות. היא מהווה את נקודת החיבור לכמה רצועות, שרירים וגידים. עצם הזנב לא נעה בזמן הליכה או התכופפות, אולם במהלך הישיבה היא יכולה לנוע, אפילו עד 20% ביחס לעמוד השדרה.

לרוב ייווצרו כאבים בעצם הזנב עקב פגיעה פיזית בעצם עצמה. זו יכולה להיות פציעת ספורט, נפילה, החלקה, תאונת דרכים וכדומה. סיבות נוספות לכאבים בעצם הזנב יכולות לנבוע מעומס כרוני או עומס יתר עליה, למשל עקב ישיבה ממושכת, חתירה, רכיבה על סוס, אופניים וכדומה.

 • מקצועיותך, כשרונך ונועם הליכותיך הפכו אותך למטפל היקר שלנו ואנחנו ממליצים עליך בכל פה לחברינו.

  ד"ר יעל פוליטי, מומחית לרפואת עור
 • בתור רופאת משפחה אני מבלה שעות ארוכות מול המחשב……. לאחרי שסבלתי מכאבי צוואר חודשים ארוכים החלטתי לנסות טיפול ברפואה אלטרנטיבית….. כבר לאחר הטיפול הראשון הרגשתי הקלה רבה ……אני ממליצה בחום על עידן לוי לכל מי שסובל מכאבים כרוניים, כאבי שרירים ובעיות דומות.

  ד"ר גרישפון, רופאת משפחה
 • בוקר אחד קמתי כשכל הצד הימני של הפנים משותק ומעוות, מיהרתי לרופא שבישר לי שחליתי בפציאליס, צייד אותי בכדורים, שלח אותי לפיזיותרפיה ואמר שהסיפור יהיה ממושך ולא נעים. קיבלתי מעידן טיפול בדיקור ולשמחתי כבר תוך 3 שבועות בלי טיפול בפזיותרפיה הפנים חזרו לחלוטין חזרה למצבם המקורי.

  רותי

כיצד מתבטא הכאב?

תסמיני הכאב מתבטאים בזמן ישיבה או בקימה ממצב ישיבה לעמידה. הם עלולים להחמיר בזמן קיום יחסי מין או בזמן עשיית הצרכים, להשפיע על הגב התחתון שכואב אף הוא, ועם הזמן עלולות להתפתח עמידה ויציבה לא טבעיות, מה שיכול לגרום גם לדורבן בכף, או כפות הרגליים. עוד יכולים הכאבים להתבטא כרגישות מקומית באזור עצם הזנב, בזמן ישיבה ובזמן קימה מישיבה.

לעתים העצם דווקא לא נפגעת אלא הרקמות הרכות בסביבתה שמקרינות כאבים לכיוונה, או כאבים שנוצרים ממקור אחר, למשל במערכת העיכול, השתן או אזור אחר באגן ועמוד השדרה. במקרים אלו הכאב מוקרן ממקום אחר, למשל, לעצם הזנב.

כאב בעצם הזנב שאינו מטופל עלול להמשך שנים.

טיפול טבעי יכול לשמש כאמצעי יעיל ותומך בטיפול הקונבנציונלי, זאת כדי להפיק את המיטב מהטיפול ולשפר את המצב.

צרו קשר

כיצד מאבחנים שהבעיה היא באמת בעצם הזנב?

כאבים בעצם הזנב הם תופעה שכיחה בקרב האוכלוסייה, בעיקר מעל גיל ארבעים. התופעה נפוצה בעיקר בקרב נשים, למעשה פי 5 יותר מאשר בקרב גברים. אם הכאב לא מטופל בזמן הוא עלול להתפתח לכדי דלקת ולהשפיע על אזורים נוספים בגוף.

עיקר האבחנה נעשית אצל רופא אורתופד ומתבססת על הסטוריה רפואי ועל בדיקה פיזית לאיתור הכאב. בחלק מהמקרים נעזרים בבדיקות הדמיה כמו רנטגן,CT, או MRI, במטרה לשלול מצבים חמורים כמו שבר בעצם הזנב או גידול סרטני. מאחר וצילום רנטגן כללי או MRI של הגב התחתון לא מראה את עצם הזנב, חשוב לוודא שההפניה היא ספציפית לצילום עצם הזנב.

ממה נגרם הכאב?

 • פציעות: למשל נפילה על הישבן או נפילה לאחור, תאונות סקי, גלגיליות, אופניים, החלקה על הקרח, רכיבה על סוסים וכדומה.
 • ישיבה ממושכת: בעיקר ישיבה על משטחים קשים, כמו מושב אופניים, כסא משרדי, סוס וכדומה.
 • הריון ולידה: מאמץ ניכר במהלך הלידה עלול לגרום לכאבים בעצם הזנב.
 • דלקות וזיהומים: כגון תהליכים דלקתיים באזור עצם הזנב, לאחר ניתוחים וכדומה.
 • בעיות בריאותיות: לעתים הכאב בעצם הזנב הוא תוצאה של כאב שמוקרן מאזורים אחרים בגוף, למשל מהגב, טחורים, מערכת העיכול, גידולים סרטניים ועוד.

לעתים סיבת הכאב אינה ידועה ולא ניתן למצוא כל ממצא אבחנתי שהוא.

סימנים נוספים המתריעים על צורך בבדיקה רפואית מיידית:

 • אי שליטה על הסוגרים
 • חום גבוה המתלווה לכאבים הגב
 • תחושת שריפה בזמן מתן שתן, או המצאות דם בשתן
 • אובדן משקל שאינו מוסבר

טיפול בעצם הזנב

הטיפול הקונבנציונלי מתרכז בראש ובראשונה בהפחתת הכאבים ובמציאת מצבים ותנוחות שעשויים להקל על הכאב, ובמקביל הבנת התנוחות שעלולות להחמיר אותו, והימנעות מהן, למשל, ישיבה על כסא מרופד ולא משטח קשה, מתן סיבים תזונתיים למניעת עצירות וכדומה.

אמצעי נוסף להקלה על הכאבים הוא מתן טיפול תרופתי, לרוב משככי כאבים. במידה והתפתחה דלקת יינתנו תרופות אנטי דלקתיות. כשמדובר בכאבים קיצוניים במיוחד שמשפיעים על התנהלות החיים כולה, יינתנו גם זריקות סטרואידים שמטרתן הפחתת הדלקת והקלה בכאבים. אם המקור לכאבים אינו  קשור ישירות לעצם הזנב אלא לגורמים אחרים, למשל פריצת דיסק, יינתן טיפול שמותאם לבעיה. לעתים תינתן המלצה גם על ביצוע ניתוח.

התמודדות עם כאבים בעצם הזנב יכולה לקבל מענה אפקטיבי בעזרת טיפולים טבעיים מעולם הרפואה המשלימה.

טיפול טבעי: תהליך מיטיב ומקל

במקרים של כאבים בעצם הזנב נבנית עם המטופל תוכנית טיפול שמטרתה לתמוך בטיפול הרפואי המערבי ולספק מענה ארוך טווח לבעיה, כדי שלא תיווצר תלות במשככי כאבים ותרופות שונות.

למשל, דיקור סיני, כלי טיפולי יעיל למגוון בעיות כאב, יסייע רבות לכאבים בעצם הזנב. לדיקור הסיני יש הסטוריה ארוכה ומוכחת בזירוז תהליכי ריפוי והקלה בכאבים. הוא מסייע, בין היתר, לשיפור זרימת הדם באזור הכואב, ומרגיע גם במישור הרגשי.

לסדרת הטיפולים מתווספים, בהתאם לצורך, צמחי מרפא שנרקחים ומותאמים אישית למטופל, בהתאם למצבו וחומרת הכאבים בעצם הזנב. צמחי מרפא יעילים במצבים של דלקות וכאבים.

במקרים בהם הכאב הוא כרוני ומשפיע גם על מצב הרוח ושגרת החיים כולה, יש לטיפול ההוליסטי משמעות רבה, במיוחד בהתמקדות במניעת כאב לטווח הרחוק והפחתת מתחים שמתלווים אליו.

יודגש כי לרפואה הסינית יש פתרונות ייעודיים יעילים ביותר לכאבים בעצם הזנב. הטיפולים מתייחסים נקודתית לכל אחד מהסימפטומים הנלווים לכאב.

עידן לוי, מוסמך לטיפול ברפואה סינית ועם התמחות בדיקור,שיקום תנועה ואורח חיים מתקן, מזמין אתכם להפטר מהכאבים ולשלב את הטיפול הרפואי בטיפול טבעי, להשגת תוצאות מקסימליות בפרק זמן קצר

רוצים להחזיר את החיים למסלולם השגרתי והנוח? צרו עמי קשר עוד היום וביחד נבנה תוכנית טיפולית מותאמת אישית לכם ולמצבכם עד למיגור הבעיה.

כאבים בעצם הזנב
5 (99.66%) 58 vote[s]

יש לך שאלה?

השאר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם

פנייתך התקבלה
נחזור אליך בהקדם!