בהריון? מתקשות לבצע פעולות שגרתיות כמו ישיבה, קימה או יציאה מהרכב? כל פעולה הופכת לאתגר של ממש בגלל הכאבים באגן, בגב או בשניהם? לפניכן כל המידע על סימפיזיוליזיס ועל פתרונות טבעיים שיסייעו רבות להקלה בכאבים ובחוסר הנוחות.

מה זה סימפיזיוליזיס?

במהלך ההריון עלולות להתפתח מספר תופעות, חלקן לא ממש נעימות. אחת מהן היא סימפיזיוליזיס, כאבים בעצם החיק, או רצועות האגן, שלעתים מתלווים אליהם גם כאבי גב. הורמונים שמופרשים, למשל הרלקסין, משמשים להגמשת רצועות הגוף, כך שהאגן יוכל להתרחב ולהמתח במהלך ההריון ובעיקר בלידה. זהו תהליך טבעי שאינו מלווה בכאב ברוב המקרים. אולם, לעתים, כשההתרחבות היא גדולה מהממוצע, חווה האשה כאבים בעצם החיק (עצם הפוביס). סימפיסיס פוביס הוא סחוס שמחבר בין עצמות האגן מלפנים. יחד עם המפרקים שמצויים בין עצמות האגן לסקרום, יש לו תפקיד חיוני בשמירה על אגן יציב. כאשר האשה ההרה חווה כאבים באזור הפוביס או כאבי גב, קיימת סבירות גבוהה שהיא סובלת מסימפיזיוליזיס, מפרק חלש של עצמות האגן שגורם לתנועתיות העצמות ולכן גם לכאבים עזים.

סימפיזיוליזיס, וכאבים ברצועות האגן בהריון, עשויים להופיע מסוף השליש הראשון להריון, בסביבות השבוע ה-12. הם עלולים להמשך עד לאחר הלידה, ובמקרים מסוימים מופיעים הכאבים רק בלידה עצמה. ישנם גם מקרים, פחות שכיחים, של סימפיזיוליזיס לאחר לידה. יצוין כי פעמים רבות יומלץ לנשים עם סימפיזיוליזיס בהריון, ללדת באמצעות ניתוח קיסרי.

מה מרגישים? תסמינים של סימפיזיוליזיס

התחושות מושפעות מחומרת והיקף המצב. לרוב, כל תנועה שמעורבות בה הרגליים, יובילו לכאב ניכר וחד, למשל ישיבה, או קימה מישיבה, הליכה ובמיוחד טיפוס במדרגות, יהפכו למשימה לא פשוטה ומאד כואבת. אולם, גם פעולה פשוטה כמו נסיון להתהפך במיטה יכולה לגרום לקושי וכאב.

האם סימפיזיוליזיס דורש שמירת הריון והאם ניתן ללדת לידה רגילה?

על פי רוב התופעה לא גורמת לסכנה, לאשה או לעוברה. אין מניעה ללידה רגילה למרות שלרוב יומלץ על ניתוח קיסרי, מחשש להחמרת הכאבים.

שמירת הריון על פי רוב לא נדרשת, אלא אם כן התסמינים חמורים עד כדי חוסר יכולת של האשה לזוז ללא כאבים. בכל מקרה נדרשת בדיקת רופא והמלצותיו.

איך ניתן להקל? תרגילים להקלה מסויימת בכאבים

הקפדה על עמידה סימטרית, בישיבה ובשכיבה. כלומר, להקפיד לשמור על תנוחות הרגליים והירכיים כך שיהיו מקבילות וסימטריות. בזמן ישיבה יש להמנע משיכול הרגליים ובעת עמידה חשוב להקפיד על חלוקת משקל שווה של שתי הרגליים.

עמידה בפישוק קל כשכפות הרגליים פונות פנימה והידיים נשענות על הירכיים, עם נשיפה תוך כדי קימור הגב ושאיפה תוך כדי קיעור שלו, יכולים להוביל להקלה בכאבים. כמו כן, עמידת שש בה הישבן מוגבה מהבטן באמצעות השענות על האמות, יסייעו בשחרור עומס מהאגן.

מעבר להמלצה להימנעות מהרמת משאות כבדים, כדאי להמנע מתנוחות ש"מעודדות" את הכאבים, כמו ישיבה בפישוק (למשל ישיבה מזרחית), הימנעות מעמידה ממושכת והקפדה על נעילת נעליים נוחות, סיגול הרגלי יציבה וארגונומיה נכונים ומקלים, באמצעות תרגילים והדרכה.

במסגרת הטיפול אני מסייע למטופלת ללמוד את התנועות והתנוחות שמתאימות לה, בהתאם למצבה של כל אחת.

  • מקצועיותך, כשרונך ונועם הליכותיך הפכו אותך למטפל היקר שלנו ואנחנו ממליצים עליך בכל פה לחברינו.

    ד"ר יעל פוליטי, מומחית לרפואת עור
  • מאז שאני זוכרת את עצמי סבלתי מכאבים בחוליות הצוואר ומבחילות, ככה חייתי. לפני חצי שנה החלטתי לטפל בכאבי הגב ובפגישת אבחון, סיפרתי גם על הבחילות…. ואז המליצו לי טיפול בדיקור. ככה הכרתי את עידן. פתאום אחרי כלום זמן, הבחילות נעלמו, יצאתי לטיולי בית ספר עם הילדים שלי וכלום! לפעמים יש הפתעות בחיים, וכנראה שעידן הוא אחת מהן, הגעתי בלי ציפיות וכל שבוע נדהמתי מהשינויים שהטיפול גרם עבורי.

    לאה קציר

צרו קשר

טיפול טבעי בסימפיזיוליזיס

ניתן לטפל בתופעה באמצעות משככי כאבים והימנעות מהרמת משאות כבדים (שגם כך אינה מומלצת בהריון). כשמדובר בהריון שני, או יותר, פתרונות אלו גם כך אינם ממש ישימים.

הטיפול הטבעי מספק פתרונות יעילים ומקלים, באמצעות מספר פעולות טיפוליות שמפחיתות את התסמינים.

טיפול טבעי בסימפיזיוליזיס, בהריון, בלידה או אחריה, יסייע משמעותית להקלה בתסמינים וחיזוק אזור האגן.

הטיפול הטבעי בקליניקה מתחיל באבחון מקיף כדי להבין את חומרת התופעה. רק לאחר האבחון מורכבת תוכנית טיפול שמטרתה להקל בתסמינים ולהפחית את העומס מהאגן.

הטיפול בקליניקה מבוסס על נסיון קליני רב שנים, המורכב מלימודים מקיפים בתחום, והתמחות בטיפול ברפואה הסינית, עם התמחות בטיפול בנשים בהריון, ביניהם סימפיזיוליזיס, טיפול בכאבי גב בהריון, כאבי ראש בהריון ואחרים. אני מטפל בכאבים באמצעות טכניקות מתקדמות בדיקור סיני, יציבה ואורחות חיים. עם נסיון נרחב ומעשי, באפשרותי לסייע לכן לשפר את היציבה ולהקל על תסמיני סימפיזיוליזיס בהריון, בלידה ואף לאחר הלידה.

במסגרת הטיפול, שנבנה אישית לכל מטופלת ולפי מצבה, משולב טיפול בדיקור סיני והמלצות ללימוד יציבה נכונה, חיזוק שרירי האגן ותרגילים להפחתת העומס. לעתים משולבות בטיפול פורמולות טבעיות מצמחי מרפא שמטרתן להקל בכאבים.

אני מזמין אתכן ליצור עמי קשר ולקבוע איתי פגישה לצורך אבחון והבנת מצבכן, שלאחריו אשמח להרכיב עבורכן ובאופן אישי, תוכנית טיפול מקיפה ואפקטיבית שתקל משמעותית על הכאב.

סימפיזיוליזיס: כאבים באגן בהריון והטיפול הטבעי
5 (100%) 11 vote[s]

יש לך שאלה?

השאר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם

פנייתך התקבלה
נחזור אליך בהקדם!