סובלים מכאבים בכתף? חשים מגבלה בתנועה או חולשה ביד? כאבים בכתפיים יכולים לגרום לאי נוחות משמעותית, פגיעה בטווח התנועה ולהפריע לאיכות החיים. הכאבים בכתפיים יכולים להפריע לריכוז בעבודה, למנוע ממי שסובלים מהם פעולות יומיומיות ולפגוע בתפקוד יומיומי בסיסי, כדוגמת האפשרות להרים ילדים, להתעמל או לעסוק בפעילות ספורטיבית, לזרוק את הפח, לטייל ועוד.

כאבי כתפיים הם תופעה נפוצה, ומופיעים אצל חלק ניכר מאוכלוסיית המבוגרים. הכאבים בכתפיים עשויים להופיע בכל גיל, מסיבות שונות, ובגילאים מסוימים שכיחותם באוכלוסיה מקיפה כ-80%.

הרפואה הסינית מאפשרת טיפול טבעי מערכתי ויעיל, שכולל תרגילים שמשפרים את טווח התנועה, דיקור סיני וצמחי מרפא שמסייעים בהחלמה, מפחיתים תהליכים דלקתיים ומפיגים את הכאב.

 

 • מקצועיותך, כשרונך ונועם הליכותיך הפכו אותך למטפל היקר שלנו ואנחנו ממליצים עליך בכל פה לחברינו.

  ד"ר יעל פוליטי, מומחית לרפואת עור
 • מאז שאני זוכרת את עצמי סבלתי מכאבים בחוליות הצוואר ומבחילות, ככה חייתי. לפני חצי שנה החלטתי לטפל בכאבי הגב ובפגישת אבחון, סיפרתי גם על הבחילות…. ואז המליצו לי טיפול בדיקור. ככה הכרתי את עידן. פתאום אחרי כלום זמן, הבחילות נעלמו, יצאתי לטיולי בית ספר עם הילדים שלי וכלום! לפעמים יש הפתעות בחיים, וכנראה שעידן הוא אחת מהן, הגעתי בלי ציפיות וכל שבוע נדהמתי מהשינויים שהטיפול גרם עבורי.

  לאה קציר

צרו קשר

פגיעות או פציעות נפוצות בכתפיים

 • קרע / מתיחה במסובבי הכתף (Rotator cuff Sprain/ tear)– מסובבי הכתף כוללים את שרירי ה-סופרהספינטוס, סבסקפולריס, טרז מינור ואינפרה ספינטוס, מתיחה יכולה להיות בדרגה 1,2או 3 (קרע) לאחד משרירי או גידי מסובבי הכתף, למרות שפציעה בגיד של הסופרספינטוס היא יותר נפוצה, מתיחה במסובבי הכתף היא עדיין פציעה נפוצה, בעיקר בעודף פעולות חוזרות מעל גובה הראש  דוגמת פעילות ספורטיבית כגון שחיה, כדורסל, כדורעף  או אפילו פעולות יום יומיות כגון לקיחת תיק מהמושב האחורי של הרכב, הרמת ילדים מעל הראש (או כל משקל מעל הראש), יציבה, טכניקה נכונה ויכולת תנועת הכתף וגב עליון משמעותיים גם בהתפתחות וגם במניעת פציעות לטווח הרחוק.
 • תסמונת הצביטה ( impingement syndrome)- "כתף שחיינים" / "כתף זורקים" Throwers shoulder / Swimmers – תסמונת הצביטה לרוב מתרחשת כאשר גיד מסובבי הכתף "נצבט" בין השכמה (Acromion process of the scapula) לזרוע (Head of humorous). צביטה מתמשכת לאורך זמן עלולה להוביל לדלקת, כאב ורגישות של גידי מסובבי הכתף עלול להתפתח גם למתיחה. גיד הסופרה ספינטוס הוא הנפוץ בתסמונת הצביטה.
 • דלקת בבורסה (bursitis) – בין גידי מסובבי הכתף ו"העצם הקשתית" נמצאת הבורסה Sub acromial bursa) ), סוג של שקיק שנועד ליצור סיכוך במפרק ולמנוע חיכוך בין העצמות ,המספק הגנה על הגידים מחיכוך יתר בעצם ומאפשר משטח חלק שהגידים יוכלו להחליק עליו. לחץ מכני חוזר ו / או טראומה יכולה להיות גורם לפציעה, דלקת וכאב.
 • קרע בלברום (SLAP tear) – לברום היא טבעת סחוסית המחוברת לשקע הכתף, המעמיקה ומוסיפה לה יציבות, גיד הבייספס מחובר לחלק העליון של הלברום. קרע בלברום (מסוג SLAP) היא פציעה בחיבור בין גיד הבייספס ללברום. זוהי פציעה לא נפוצה ועלולה להיות קשה לאבחון, מאופיינת בסימפטומים של כאב עמוק בתוך הכתף או בגב הכתף, תחושת תפיסות, חריקות או נקישה יכולות להופיע, פעילויות חוזרות עם הזרוע מעל גובה הראש ו"פציעות זריקה" הן בין הנפוצות ביותר, חוסר יציבות של הזרוע, טראומה לכתף (כולל פריקה) יכולות להוביל לפציעה אם גיד הבייספס מעורב הכאב עלול להיות בחלקה הקדמי של הכתף.
 • קרע / מתיחה בגיד הדו ראשי (biceps brachii tear\sprain) – מתיחה של שריר הבייספס ברכי יכולה להיות ברמה 1,2 או 3 (קרע), הפציעה הנפוצה ביותר של השריר היא של הגיד הארוך (בחלק הקרוב למרכז הגוף). יתכן פציעה במקביל לפציעות של הלברום ומסובבי הכתף. ספורטאים המרימים משקולות במשקל גבוהה כחלק מהאימון שלהם או בתחרות הן בסיכון לפציעה מסוג זה.
 • דלקת בגיד הדו ראשי (Biceps Tendonitis)– גירוי או דלקת של הגיד העליון של הבייספס, בשריר הבייספס יש גידים שמתחברים לכתף, הראש הארוך והראש הקצר, כאבים בקדמת הכתף לרוב יגרמו ממצבים שמשפיעים על הראש הארוך של הבייספס, מיקרוטראומה חוזרת, שימוש יתר ותנועות חוזרות (מעל הראש) הן סיבות נפוצות לדלקת בדו ראשי.
 • שחיקה במפרק הכתף (אוסטאוארטריטיס) – בעיה המושפעת מהגיל, ולכן היא נפוצה יותר באוכלוסיה מבוגרת, אך מופיעה גם אצל צעירים משימוש יתר (OVER USE), זהו מצב שבו מתרחש תהליך של התנוונות רקמת הסחוס בכתף אשר מקושר להיצרות מבנית של המרווח במפרק הכתף (Sub Acromial Space), חסר באמצעי הסיכוך ובמקרים מסוימים היווצרות זיזים במפרק מובילים להיצרות גדולה יותר של המרווח אשר מגביר את הסיכוי לצביטה או גירוי של הרקמות הרכות במרווח הכתף ולהוביל לפציעות ודלקות כגון תסמונת הצביטה ובורסיטיס. שעלולות להיות מלוות בכאב בזמן התחככות העצמות זו בזו. הכאב יורגש בדרך כלל בחלקו הקדמי – חיצוני של המפרק.
 • הילכדות עצב \ רדיקולופתיה (Radiculopathy- Thoracic outlet Syndrome)– זהו מצב של לחץ / דחיסה של עצבים וכלי דם ולימפה ממקור צווארי- (brachial thoracic duct ,plexus, Subclavian vessels, ). סימפטומים אופייניים: כאב בצוואר ובכתפיים, הקרנה למרפק וכף יד,  כבדות של הזרוע, חולשה של הזרוע והרדמות של האצבעות בתנועה. יתכן רגישות לקור בכפות ידיים ובמקרים מסוימים אף שינוי צבע כף היד (Raynaud's phenomenon).  הסיבות הנפוצות ביותר הן לחץ משרירי הצוואר (שרירי הסקלנוס) מסיבות שונות, לחץ מבני מחוליה צווארית, צלע צווארית  (נדיר- מוערך שקיים אצל 0.2%-0.5%מהאוכלוסיה). סוגי ספורט כגון: הרמת משקולות, שחיה, חתירה במשוט,ריצה, תנועות חוזרות של הזרוע), המצב נפוץ יותר בקרב נשים. *יציבה, תבנית נשימה וסטרס משפיעים בצורה משמעותית על מצב זה. *הערה: Double crash syndrome הינו מצב של TOS המערב גם את התעלה הקרפלית.
 • פריקת כתף (shoulder dislocation) – מפרק הכתף הוא המפרק עם הרבה תנועתיות והרבה פחות יציבות ולכן מפרק זה הוא הנפוץ ביותר לעבור פריקה. פריקה בכתף נגרמת כאשר נגרמת היפרדות של ראש עצם הזרוע ממפרק הכתף. הנפוץ. ביותר הוא מצב של פריקה קדמית (מעל 90%) אך גם יכול להגרם פריקה בחלק האחורי (כ4%) ובחלק התחתון (כ1%). קפסולת המפרק, רצועות, העצם, כלי דם, עצבים וגידים עלולים לחוות נזק בזמן הפריקה. כל גורם של טראומה לכתף כגון נפילות על הכתף, תאונות, משיכות של הכתף ותנועות בליסטיות של הכתף יכולות להוביל לפריקה, שימוש לא נכון בכתף, סוגים של ספורט עם סיכון כוללים ג'ודו, היאבקות, גיו גיטסו ברזילאי, סקי, אגרוף, רוגבי, כדורגל וכדורגל אמריקאי יכולים להוות גורם סיכון לפציעה. מצב מקדים של חוסר יציבות של הכתף או חוסר תנועתיות של הגב העליון, השכמה או הצוואר עלולים להגביר את הסיכון לפציעה.
 • ניתוחי כתף (post-surgical) – צלקות ושיקום לא מלא של מפרק הכתף סימפטומים של כאב, חולשה, רדימות והגבלה בתנועת הזרוע לרוב מעידים על שיקום לא מלא לאחר ניתוח מסיבות שונות.
 • כתף "קפואה" (Frozen Shoulder / Adhesive capsulitis) – מצב כאב וירידה מתמשכת בתנועת הכתף, משפיע גם על תנועה אקטיבית ופסיבית של הכתף, הכתף נהיית נוקשה וכואבת. יכול להגרם מדלקת, הצטלקות, כיווץ של קפסולת המפרק (בצורה תקינה הקפסולה של המפרק צריכה להות גמישה) דלקת עלולה להקשיח את הקפסולה. מצב זה מתפתח לאט וללא כל סיבה וודאית אך יכול ל"התעורר" בעקבות טראומה (אפילו קלה) של הכתף ולרוב עובר 3 שלבים: 1. כאב וירידה בתנועה, נוקשות או "קיפאון" בתנועה במקביל לירידה בכאב (יכול לקחת עד 1 שנה), 3. פתרון – יכול להפתר לאורך זמן, ללא טיפול אפילו 3 שנים.  נפוץ יותר מעל גיל 40 ובנשים, גורמי סיכון יכולים לכלול, סכרת, בלטת תריס, מחלות ריאה ומחלות לב, דלקת ראומטית (RA) או לאחר ניתוחים.
 • דלקת מפרקים ראומטית (שגרונית) בכתף

הטיפול בכאבי כתפיים ברפואה סינית מסייע בשיכוך הכאב, אך אינו מסתפק בכך, ושם דגש על חזרה לתפקוד על ידי טיפול בשורש הבעיה.

סיבות וגורמים לכאבי כתפיים

פציעות וכאבי כתפיים מושפעות בצורה משמעותית מפציעות טראומה, מגורמים מבניים (יציבה ומרווח תקין של מבנים בצוואר / Sub acromial space), תנועתיים (תנועתיות ויציבות מפרק הכתף) וגורמי אורחות חיים (ארגונומיה, סטרס ונשימה)  בין הסיבות לכאבים בכתפיים, מלבד המצבים והמחלות שפורטו לעיל, ניתן למנות:

 • פעילות גופנית חוזרת המערבת תנועה לא מאוזנת –  כדוגמת משחק טניס/סקווש, זריקת דיסקוס, בייסבול, אומנויות לחימה, וכדומה. גם מחסור בפעילות גופנית או מאמץ חד ופתאומי עלולים לגרום לכאבי כתפיים להופיע.
 • פעולות חוזרות המשלבות חוסר איזון בין צדי הגוף, תנוחות לא נכונות או ישיבה מרובה – למשל אצל מי שסוחבים תיק או משא כבד בצד אחד של הגוף, שינה במנח מכווץ , ישיבה מול מחשב, שימוש בפלאפון בצד אחד וכדומה.
 • פציעות, תאונות או טראומות שונות – תאונות דרכים (דוגמת וויפלש), פציעות ספורט (דוגמת טניס, סקוואש, בייסבול, אגרוף, ג/ודו וכו), וכדומה – כל אלו עלולות לגרום לפגיעה ברקמות הכתף.
 • יציבה כפופה של גב עליון ומנח הכתפיים (Upper cross syndrome) – לפציעות כתפיים רבות מתוארת סיבה נפוצה שחוזרת במרבית המקרים: *הרמת משקל מעל הראש, חשוב לזכור שהתנועה המלאה מעל הראש  (כפיפה בכתף) מושפעת ישירות מיכולת התנועתיות של הגב העליון (בעיקר ב20% האחרונות של כפיפה בכתף). מצב של יציבה שפופה מוביל להגבלה בטווח התנועה של הכתפיים בתנועות מעל גובה הראש, פגיעה בטווח המלא של התנועה יכול להוביל לדחיסה, צביטה, מתיחה ואפילו קרע של מבנים שקשורים לכתף ולפציעות חוזרות. מנח היציבה מושפע מתנועתיות, גמישות, איזון שרירי, מנח יציבה בעבודה, בחיים ומהמצב הרגשי של האינדיבידואל.
 • לחץ על מבנים צווארים, מבנים שרירים וכלי דם, כגון כאב עצבי מוקרן – במקרים שבהם ישנו לחץ על חוליות עמוד השדרה, בשל מצבים רפואיים שונים כמו בלט דיסק, וויפ-לאש, "צלע צווארי", TOS ועוד הכאב יכול להקרין לכיוון הכתף, מרפק ואצבעות כפות הידיים.
 • תזונה לקויה – לתזונה ישנו חלק חשוב בתהליכים בגופנו, ובפרט ביצירת תהליכים דלקתיים והחלמה מהם. תזונה לקויה, עודפת או בלתי מאוזנת עלולה ליצור דלקות באברי גוף שונים. שתיה מועטה של מים.
 • מצב נפשי, חרדה ומתח רב – משפיע על מנח הגוף, עלול להתבטא בשרירים קפוצים ומכווצים, ליצור לחץ ולעודד מצבי דלקת.

טיפול בכאבים בכתפיים באמצעות רפואה סינית

הרפואה הסינית מציעה למי שסובלים מכאבים בכתפיים טיפול טבעי יעיל, שהשפעתו תלויה בסוג הפגיעה. הטיפול מתחיל באבחון ובתשאול מקיף, שלאחריו מותאם טיפול אישי לכל אדם, בהתאם לבעייתו.

בטיפול  נשלב הסתכלות מכנית על כל השרשרת התנועתית – לא רק על הכתף, אלא נאבחן את אזור הצוואר, גב עליון, חגורת הכתפיים ושורש כף היד כמערכת אחת. והסתכלות מערכתית-  נאבחן גורמים שעלולים להפריע להחלמה, דוגמת גורמים סביבתיים: ארגונומיה ותנוחת עבודה, גורמים פיזיולוגים: דוגמת תבנית נשימה לקויה ובעיות נשימה , כמו גם סטרס,חוסר שינה ומרכיבי אורחות חיים נוספים , שעלולים להפריע לגוף להחלים.

הטיפול כולל דיקור סיני, צמחי מרפא, המלצות תזונה ותנועה מונחית.

הדיקור משלב השפעה מכנית ומערכתית בגוף, משפיע גם על הרקמה וגם על מערכת העצבים והמערכת ההורמונלית בגוף ומשפר זרימת דם, מפחית כאב ותהליכים דלקתיים, עוזר לשחרור שרירים ורקמות, עמפחית סטרס ועוזר לווסת את מערכת העצבים המרכזית ולעודד תהליכי החלמה טבעיים של הגוף

במקרים רבים תורגש הקלה תוך פרק זמן קצר. עם ההפחתה בכאב, לרוב גדל גם טווח התנועה (במקרים שבהם אין בעיה מבנית בעצם) ובמקרים מסוימים ניתן לשפר את המצב עד חזרה לטווח התנועה והפעולה המקורי.

צמחי המרפא הסיניים מזרזים תהליכי החלמה, משפרים את זרימת הדם באזור הפגוע ומפחיתים דלקת.

טיפול בתנועה מסייע באיחוי הרקמות הפגועות, הפחתת עומס על ידי פיזור המתח והאנרגיה שנצברו, הקלה על הכאב ושיקום, תוך חיזוק, שיפור טווחי תנועה ותרגילים שמסייעים בתהליך השיקום ובמניעת פציעות חוזרות.

גישת הטיפול הינה הוליסטית, בטוחה לחלוטין, ללא סיכונים וללא כאב. הטיפול נעשה בסביבה נעימה למטופל, בשאיפה להגיע לשורש הבעיה התפקודית ולהחזיר את הגוף לתפקוד תקין במהירות האפשרית ללא כאב, ללא תרופות, ובתקווה – ללא ניתוחים. במקרה הצורך הטיפול יעשה באינטגרציה מלאה עם גורמים מטפלים אחרים (כדוגמת רופא).


עידן עוסק במשך תקופה ארוכה בטיפול בכאב כרוני באמצעות רפואה סינית, דיקור ותנועה, ורכש ניסיון רב בטיפול בבעיות אלו כאחראי על מחלקת הדיקור במכוני פיזיותרפיה ומרכז המומחים לרפואה משלימה שמים וארץ.

להתאמת טיפול טבעי, יעיל, מהיר ונטול תופעות לואי, לשאלות נוספות או לקביעת פגישת ייעוץ ללא עלות ניתן להשאיר את פרטיכם בדף, ונחזור אליכם בהקדם.

בברכת בריאות שלמה ותפקוד מיטבי!

כאבי כתפיים
5 (100%) 25 vote[s]

יש לך שאלה?

השאר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם

פנייתך התקבלה
נחזור אליך בהקדם!