סובלים מכאבים חריפים במרפק, באמה ולאורך היד? הכאב מחמיר בעת הרמת חפצים? ייתכן מאד שאתם סובלים ממרפק טניס. מה זה בדיוק, ממה זה נגרם ואיך יסייע לכם הטיפול הטבעי?

מרפק טניס (Tennis elbow) המתארת כאב בצד החיצוני של המרפק (Lateral tendinopathy), בה קיימת פגיעה, כאב ודלקת בגידים של השרירים (בעיקר ECRB  וECU) אשר מבצעים פשיטה ("מכופפים  אחורנית") במפרק כף היד ומחוברים לאורך האמה אל המרפק. הכינוי מרפק טניס נוצר בעקבות התייחסות לשחקני טניס  שעלולים לפתח פציעה זו כאשר חובטים בכדור באמצעות גב כף היד, ומפעילים לחץ מוגזם על שרירי האמה הקרובים למרפק. כתוצאה מכך עלולה להיווצר פגיעה ודלקת שמאופיינים ברגישות למגע, כאבים בחלק החיצוני של המרפק. תיתכן גם הקרנת הכאב בחלקו החיצוני של האמה, לאורך היד או מעבר למרפק, ועוד. ב5% מהמקרים כאב מוקרן לרמה עלול להיות ממעורבות עצבית (Radial Tunnel Syndrom).

תסמונת דומה תסמונת נוספת במרפק ששמה גם כן מתאר סוג של ספורט היא פציעת "גולף אלבו" (Golf elbow), ששמה מרמז על מקור הפציעה בקרב שחקני גולף. בפגיעה זו הכאב ממוקם בצדו הפנימי של המרפק, אולם שאר הסימפטומים ודרכי הטיפול דומים  רעיונית לאלו של מרפק טניס.

מאחר ולא כולנו שחקני טניס, התופעה מתייחסת גם למצבים בהם מתקיימת עבודה אינטנסיבית של הידיים. למשל, נגינה, ציור, ספורט, צביעה, בישול, נגרות ועוד. כתוצאה מעומס יתר על המפרק והשריר בעקבות הפעילות המוגברת והמתמשכת, והלחץ המופעל על שרירי האמה הסמוכים למרפק, נוצר עומס יתר על הגידים המחוברים למרפק, לאורך זמן לרוב נגרמת דלקת ובעקבותיה רגישות וכאבים, או כאבים ללא דלקת.

התופעה שכיחה בעיקר בקרב גברים, בגילאי 35 – 55. היא מאופיינת ברגישות למגע, כאב שמחמיר בעת הרמת חפצים, כאבים בחלק החיצוני של האמה, בסמוך למרפק, כאבים בזמן כפיפה (גריפ) או יישור האצבעות, כאבים בעת שימוש בכף היד, למשל בזמן פתיחת בקבוקים או צנצנות, והחרפת הכאבים בשעות הבוקר.

הכאב, ברוב המקרים, מתחיל באיטיות ובמתינות ומחריף בהמשך עקב הארכה של פרק כף היד או סיבוב הזרוע, באינטנסיביות ובאופן חוזר ונשנה. מאמץ ממושך של היד הכואבת, גורם למיקרו או מאקרו טראומה והצטלקויות סיבי הגיד שמחמיר עם המשך פעילות חוזרת לאורך זמן.

הטיפול הטבעי באמצעות דיקור סיני אפקטיבי להפחתת הדלקת והקלה בכאב

מרפק טניס – טיפול טבעי

מטרת הטיפול הטבעי במרפק טניס היא למצוא את הגורם לבעיה ולטפל בו כטיפול מניעתי לטווח ארוך, ובמקביל, לתת מענה מיידי להקלה בכאבים ותחושת אי הנוחות של המטופל.

במסגרת הטיפול המתבסס על הרפואה הסינית אני מטפל, בין היתר, באמצעות דיקור שהוא אמצעי אפקטיבי להפחתת הדלקת והקלה בכאבים. את הדיקור, כמו שאר דרכי הטיפול בקליניקה, אני מתחיל רק לאחר אבחון מקיף והבנת הגורמים האפשריים לתופעה ומתייחס גם לגורמים העלולים להפריע להחלמת הבעיה,.

דרכי טיפול נוספות וחשובות הן הדרכה והנחיה לתנועתיות אחיזה והצבת היד וכף היד במנח הנכון בעת הרמת חפצים כבדים, ו/או הדרכה לביצוע טכני נכון של הפעולה שמלכתחילה גרמה להתפתחות הדלקת, תרגילים ייעודיים למרפק טניס ועוד.


אני מטפל בעל נסיון מקצועי רב בטיפול בכאב ברפואה הסינית ובתנועה. הטיפול בקליניקה מתמקד בטכניקות ממתקדמות בדיקור סיני, יציבה ואורחות חיים. נסיוני הרב וההתמחויות שלי מאפשרים לי לתת מענה יעיל מאוד להקל על תסמיני מרפק טניס בדרגות חומרה שונות, להנחות ולייעץ על תרגילים להרגעה ומניעה וסיגול אורחות חיים נכונים שימנעו את המקרה הבא.

אתם מוזמנים ליצור עמי קשר לבניית תוכנית טיפול מותאמת אישית, שתביא להטבה והקלה משמעותית במצב.

צרו קשר

מרפק טניס – גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
4.9 (98.31%) 59 vote[s]

יש לך שאלה?

השאר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם

פנייתך התקבלה
נחזור אליך בהקדם!